Zdeňkovo poznámky

Co zjistím a opakovaně vyheldávám, tak sem zapíšu

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


finance

Informace o financích

Něco málo o tisku peněz. (bez korektnosti)

Jaký je stav ekonomiky ?

Hodně se ted mluví o tom, že centrální banky si tisknou prachy (pod zkratkou QE). Hodně sledovaný graf https://fred.stlouisfed.org/series/WALCL

📊To ovlivňuje investory asi nejvíce. Protože investor ví, že ty peníze se kamarádům nasypou na záchranu a až vydělají, tak pak se pomalu a jistě část skončí v aktivech. Čím vzácnější tím větší část zpravidla. Co jsou půda, akcie, nemovitosti, zlato, bitcoin, jachty. atd (rohlíky ne!) A protože to investoři vědí, tak hned po vyhlášení nebo natištění peněz kupují aktiva u kterých spekulují že to tam časem nateče. Příklad zavřeli se firmy, chvíli nic a jeden zařve nemám prachy na zaplacení a druhý den řvou všichni. Panika indexy padají -xx%. Centrální banka nakonec oznámí snížení úroků a neomezený tisk peněz. Investoři slyší neomezený růst aktiv. A investoři skupují akcie, zlato, bitcoin, (cena jde nahoru) a je jedno že venku je vir. Tři dny na to se prohání kohbojka na býkovy.

Kdo má pochybnosti tak se podívejte na rok 2008, 2018. Dno 2008 bylo když FED oznam záchranný baličky (první QE)

A v roce 2018 na konci roku oznámil FED že zvýší úroky a bude stahovat likviditu (natištěné peníze) protože ekonomika je zdravá. A ono hovno, pád indexu SP500 o -19%. Nakonec stačilo vystoupení prezidenta a snížení úroků a stažení malé části likvidity a cena na nových maximech.

🐑Jak to ovlivní obyčejného člověka ? (ovci) Jakmile do ekonomiky začne pronikat nové peníze a přesouvat se do aktiv. Tak narůstá počet peněz v oběhu a peníze ztrácí hodnotu. Roste inflace. A kolik to je nám pomáhá sledovat tento graf: množství dolaru v oběhu. https://fred.stlouisfed.org/series/M2

Pro českého obyvatele: graf množství korun v oběhu.

https://tradingeconomics.com/czech-republic/money-supply-m2

Bohužel je to jen do března, takže to největší tam ještě ne ni vidět.

A podle mě je to okrádaní, někdo jiný zase v tom vidí Robina Hooda, bere bohatým a chudým dává.

💀Následky:

1) Člověk si nemůže naspořit na důchod. (penzijní spoření je nedostatečné) Je tedy nucený investovat, čemu nerozumí a nechce rozumět protože to je nuda. Je dobrý v jiných věcech. Tak je odsouzen k chudobě. Pak starý člověk je závislí na státu. (socialistické strany mají jisté voliče)

2) Inflace se nejvíce projeví na vzácných aktivech, jako půda, nemovitosti. Na který pak obyčejný lidé nemohou našetřit a musí si půjčit a každá půjčka je 90% vytvořená z nových peněz! Co roztáčí další inflaci.

3) Inflace působí nejvíce na bohaté a jejích energii a prostředky dává těm co se nedokáží omezit a nežít nadstandartně, nebo špatně podnikají (dělají to co lidé nechtějí, nebo nekvalitně), atd.. ⇒ Nedobrovolný přesun prostředku od více úspěšných k méně úspěšným. („tak trochu zastavení evoluce ,kde přežívají úspěšní jedinci a tím nevyhynou“)

4) V historii a i přítomnosti se tím financovali války které byli jen z rozmaru vládců. Když se bojovalo za správnou věc tak lidé v historii rádi zainvestovali do válečných dluhopisech, ale když se válčí pro kraviny tak se musí brát prachy od lidí násilím.

5) dlouhodobě neudržitelné. Znehodnocování měny položilo i Římskou říši. A po stejnou dobu co byla prosperita Říma pak bylo drancování, chudoba, nemoce.

⚒Dodatek: Často kvůli tomu odsuzují kapitalisty. Co je nejspíše s nedostatku informaci. Kapitalismus = volný trh ⇒ žádné regulace úroku a tisk peněz neschvaluje! Tohle všechno je socialistické inženýrství, kde se snaží nastolit rovnost a financovat nefunkční sociální podpory. A udržet se u moci. USA ne ni ani zdaleka v tomhle směru kapitalistická, ale socialistická.

Par dat na konec:

Dolar:

Od 1.1.2002 do 1.1.2020 navýšeno množství o 180%.

Od 1.1.2010 do 1.1.2020 navýšeno množství o 81,8%.

Od 1.1.2020 do 4.5.2020 navýšeno množství o 15,4%.

Koruna: (Kč)

Od 1.1.2002 do 1.1.2020 navýšeno množství o 232%.

Od 1.1.2010 do 1.1.2020 navýšeno množství o 77%.

Od 1.1.2020 do 30.3.2020 navýšeno množství o 5,4%.

Hmm je u nás větší socialismus ale dohání nás.

č.2

Zdroj: FB - Petr Borovec - Investice a pasivní příjem

Kdo je bohatý?

finance.txt · Poslední úprava: 2020/05/20 09:38 autor: Zdeněk Havlík

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki